František Brikcius


Projekty


Rok s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze

Záštitu nad oslavami převzali ministr kultury Vítězslav Jandák, předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, předseda Senátu Přemysl Sobotka, primátor hl. města Prahy Pavel Bém a Václav Havel.


7 Svící   Gideon Klein (1919 - 1945)
Partita pro smyčcový orchestr (upravil Vojtěch Saudek)

Pavel Haas (1899 - 1944)
Studie pro smyčcový orchestr

Irena Kosíková
7 Svící pro violoncello a smyčcový orchestr (2006) - premiéra


Talichův komorní orchestr
František Brikcius - violoncello
Jan Talich - dirigent


Praha 25. IX. 2006 v 19.30, Klášter sv. Anežky České - NG
Terezín, 10. V. 2007 ve 14.00, Tyršova ul., Magdeburská kasárna


Gideon Klein (1919 - 1945)
- Partita pro smyčcový orchestr
Pavel Haas (1899-1944)
- Studie pro smyčcový orchestr
Irena Kosíková
- 7 Svící
pro violoncello a smyčcový orchestr
Gideon Klein (1919 - 1945)
Pavel Haas (1899-1944)
Irena Kosikova  Talichův komorní orchestr vznikl  roce 1992 na podnět houslisty Jana Talicha ml., prasynovce legendárního českého dirigenta Václava Talicha. Umělecký ředitel Jan Talich v posledních letech věnuje velkou část své profesionální kariéry dirigování orchestru, jehož hráči jsou úspěšnými absolventy Akademie múzických umění v Praze a laureáty mnoha domácích i mezinárodních soutěží. Profesionalita hráčů pod osobitým vedením Jana Talicha, zaručuje vysokou interpretační úroveň jednotlivých koncertů a orchestr je příznivě hodnocen naší i zahraniční kritikou a uměleckou veřejností. TKO pravidelně hraje na hudebních festivalech na Pražském jaru, Pražském podzimu, Festivalu komorní hudby v Českém Krumlově, Pražských hudebních slavnostech, Talichově Berouně a koncertuje v zahraničí (Španělsko, Francie, Švýcarsko, Belgie, Německo, Chorvatsko, Itálie). TKO nahrává CD pro naše i zahraniční společnosti (včetně francouzské EMI Records). K 250. výročí narození W. A. Mozarta natočil TKO nové CD se skladbami pro housle a orchestr. Sólo v houslových partech má Jan Talich. http://www.Talich.com

http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista, Talichův komorní orchestr & Jan Talich: dirigent - Koncert "7 Svící" (Praha, Klášter sv. Anežky české - NG, 2006)
  Český violoncellista František Brikcius po studiích na Konzervatoři v Praze (prof. J. Kulhan) absolvoval JAMU v Brně (prof. B. Havlík, prof. E. Rattay). Další studia ve Velké Británii (prof. Anna Shuttleworth) a na Toho Gakuen v Japonsku. Mimo jiné vystoupil v rámci festivalů: Festival History, Music & Memory 2004 (Izrael), Festival Music in the Valley 2004 (Izrael), Violoncello 2005 in Brussel (Belgie), Vesna v Rossiji 2006 (Moskva). František Brikcius je držitelem 2. ceny na mezinárodní soutěži International String Competition London (2000) v Londýně. Byl oceněn titulem Stipendista Nadace ČHF za interpretaci českých skladatelů v letech 2001 a 2002. Připravuje se na turné po Velké Británii v rámci "Brikcius Cello UK Tour 2007". František Brikcius se věnuje interpretaci violoncellových skladeb 17., 18., 19., 20. a 21. století. Zejména pak skladbám pro violoncello sólo. Dále se soustředí na díla českých, tzv. terezínských a současných skladatelů. Hraje na mistrovské violoncello "George Kriwalski" zhotovené roku 1904. http://www.Brikcius.com

http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista, Talichův komorní orchestr & Jan Talich: dirigent - Koncert "7 Svící" (Praha, Klášter sv. Anežky české - NG, 2006)
  Jan Talich vystudoval pražskou konzervatoř a poté absolvoval AMU ve třídě Václava Snítila. Stipendium na další studium získal nejprve v USA u Shmuela Ashkenasiho a poté na anglické Guildhall School of Music u Yfraha Neamana. V roce 1989 získal první cenu v Mezinárodní houslové soutěži Václava Humla v Záhřebu. Jako sólista vystoupil Jan Talich s orchestry i jako komorní hráč po celé Evropě i v USA. Jeho diskografie zahrnuje několik sólových CD koncertů českých i světových autorů, jako je Beethoven, či Mozart. Pravidelně vyučuje jak doma, tak i v zahraničí: ve městech, jako je Telč, Dijon, Angers, Prades a na Conservatoire Superieur v Paříži. S Talichovým kvartetem již vystoupil na nejslavnějších místech celého světa a dočkal se skvělé kritiky. Kvarteto jezdí pravidelně na turné do Japonska, Jižní Ameriky, Mexika, či Jižní Koreje. Jan Talich se v posledních letech stále více věnuje dirigentské činnosti a je žádán jako hostující dirigent mnoha orchestry v České republice i v zahraničí. http://www.Talich.com
http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista, Talichův komorní orchestr & Jan Talich: dirigent - Koncert "7 Svící" (Praha, Klášter sv. Anežky české - NG, 2006)


Spolupořadatelé:Hl. m. Praha Židovské muzeum v Praze - Rok s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze (1906 - 2006)
Národní Galerie v Praze
Talichův komorní orchestr Pamatnik Terezín
Partneři:Nadace Gideona Kleina Federace židovských obcí v ČR Hudební nadace OSA Helvetica & Tempora spol s r.o.
 
Bote & Bock, Berlin / Boosey & Hawkes
Královský pivovar Krušovice a.s.
Tiskap Thomastik - Infeld VIENNA EPS - Express Parcel System Foto Mosty, fotograf Marek Malůšek, http://www.fotomosty.info
Vinium - Velké Pavlovice
Mediální partneři:Český Rozhlas iHNed.cz Mladá Fronta DNES The Prague Post Týden

http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista (Životopis, Obrázky, Repertoár, Projekty, CD, Duo, Download, Kontakt, Novinky, Festival, Odkazy)


ŽivotopisObrázkyRepertoárProjektyCDDuoDownload KontaktNovinkyAnna Festival
Odkazy


Česky ...  http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista - Projekt "7 Svící" (Vítězslav Jandák, Lubomír Zaorálek, Přemysl Sobotka, Pavel Bém, Václav Havel, Gideon Klein, Pavel Haas, Irena Kosíková, Talichův komorní orchestr, Jan Talich a František Brikcius)English ... http://www.Brikcius.com - Frantisek Brikcius: Czech Cellist - Project "7 Candles" (Vítězslav Jandák, Lubomír Zaorálek, Přemysl Sobotka, Pavel Bém, Václav Havel, Gideon Klein, Pavel Haas, Irena Kosíková, Talichův komorní orchestr, Jan Talich a František Brikcius)